сряда, юни 29, 2005

HR среща Хисар, Сесия No.3, Паралелна Тема#4: "Стажантските програми и Кариерните центрове – има ли нужда от тях?"

17 юни 2005, петък
Сесия No.3, Паралелна Тема#4: "Стажантските програми и Кариерните центрове – има ли нужда от тях?"
Водещи: Гергана Раковска, Заместник Директор Проект Пазар на труда на Американската Агенция за Международно Развитие (ААМР); Светлозар Петров, Оперативен Директор, ДжобТайгър ЕООД


През 1998 г. година е създаден Проект пазар на труда на ААМР като първоначално се занимава с пенсионната реформа. Направиха се изследвания за Проект Пазар на труда и се оказва, че проблемът в България е квалифицираната работна ръка. Оказва се, че университетите имат малко общо с практиката – навлизат нови технологии. Оказва се, че е смислено да съществува методология за създаването на стажантски програми.
От 2004 г. Проект Пазар на труда работи основно за подпомагане способността на университетите да осигуряват търсените от работодателите квалификации – т.нар. Националана програма за студентски стажове.
Първата от крачките беше създаването на кариерни центрове. Във връзка с това се направи и една платформа за студентски стаж – staj.bg
JobTiger е основен партньор на проекта и най-вероятен наследник на инициативата.
Посолство на Великобритания, допринася с европейския опит при организирането и провеждането на стажантски програми; консултантът на проекта Тери Джоунс е директор на кариерния център на King’s College – един от най-престижните колежи в Лондон.

Целта на кариерния център е да събере 3 групи хора - работодателите, университетското ръководство и студентите на едно място. Затова предлагаме на всички университети да им създадем кариерен център и да обучим специалисти, които да работят в тях. Кариерният специалист трябва да е част от университетската администрация и да създава ясни правила. От друга страна дейността е по посока работа със студентите: организиране на Форуми за студентски стаж и кариера, интернет платформа за студентски стажове www.staj.bg и т.н.
Разработва се методология за стажантски програми и укрепване на партньорството между бизнеса и академичните институции.

В тази посока бяха и проведените обучения Започни кариерата си с ДжобТайгър и... Оказва се, че има качествени студенти, които обаче не успяват да се презентират. Целта е всичко това да се прехвърли в кариерните центрове.

Важен индикатотор за университета е колко от студентите след завършването си си намират работа по специалността. Кариерните центрове обединяват нуждите на работодателите и университетите, осигуряват ясни правила за взаимодействие между бизнеса и образователната система, дават индикатори за търсенето и реализацията на “продукта” на университетите, професионално ориентират студентите и ги подпомага при търсенето на стажове и работа;
Практическото обучение за работа в екип, лидерски умения и други се прави от кариерните центрове.

Започнахме да обучаваме 12 пилотни кариерни центрове (Софийски университет,
Нов български университет, Стопанска академия – Свищов, Икономически университет – Варна, Варненски свободен университет, Югозападен университет – Благоевград, Русенски университет, Американски университет в България – Благоевград, Аграрен университет – Пловдив, Технически университет – Варна
Технически университет - Габрово, Химико-технологичен и металургичен университет), които ще заработят от началото на следващата учебна година – октомври 2005 година.

Обучението на специалистите от кариерните центрове предстои да стратира през април 2005. Предстои сертификация на кариерните специалисти по международната програма Global Career Development Facilitator през септември 2005 и оборудване на кариерните центрове.

Какви са ползите на бизнеса от наемане на стажанти:
Христо Стоянов, Фикосота ООД
– Със сравнително малко средства и усилия се намират добри хора. Освен това се отразява положително и на мениджърите на средно и високо ниво – демонстрира се по-добро мениджърско отношение към персонала. Положителните резултати от сътрудничество между университе и бизнеса са налице – В Русенския университет в учебните планове за специалностите електроника, автоматика, електротехника и промишлен дизайн предстои включване на нови учебни диспилини дисциплини по предложение на Фикосота ООД.

Йонка Стойчева, Кока Кола ХБК България АД
Въпрос:
Администрацията на университета като изпълнител на кариерния център ли се явява?
Светлозар Петров, ДжобТайгър ЕООД – Ние поискахме да е човек от администрацията на университета и да е доверено лице на ректора.

Йонка Стойчева, Кока Кола ХБК България АД
Въпрос:
Очаква ли се кариерния център да е източника, от който компанията да получава информация за ползите от нейната стажантска програма? Кариерният център ще събира ли обратна връзка от самия стажант и компанията?

Светлозар Петров – Действително има случаи, когато се канят студенти за стаж, а се оказва, че не е точно така. Аз искам тази информация да стига до нас. В Америка например е забранено да се наемат стажанти на фирми с персонал под 30 човека.

Прави се преглед и разбор на добрите международни и местни практики,
подготовка на ръководство за организиране и провеждане на стажантски програми за работодатели и университети, обучение на малкия и среден бизнес и университетите.

National Association of Colleges and Employers (NACE), JobOutlook 2004 - HR Managers в САЩ, участвали в JobOutlook2004 дават следните предложения за убеждаване на висшето ръководството на компаниите за съвместна работа с университетите:
- Начини да се създават бъдещите лидери на компанията
- Естествен източник на добри кадри
- Финансово ефективен начин за подбор
- Гаранция за успех на компанията в дългосрочен план

Няма коментари: